
Ant Mascot
Empowering Businesses!



Shop all Atomberg
Atomberg Renesa Prime CF1.2M WHT BLDC Ceiling Fan
Atomberg Renesa Prime 1200mm BLDC ceiling fan in Gloss White. 35W, 225 CMM air delivery. 5-star energy rating, compatible with step regulators, LED speed indicator. Ideal for modern offices. MOQ: 50 units.
₹43.92
₹65.81
34% Off+ GSTYou save ₹21.89
Bulk Pricing Tiers
50+ units
₹43.92
101+ units
₹40.99
| Brand | Atomberg |
| Model | Renesa Prime CF 1.2M |
| Color | Gloss White |
| Blade Sweep | 1200 mm |
| Motor Type | 5-star BLDC (Brushless DC) |
| Power Consumption | 35 W |
| Air Delivery | 225 CMM |
| Speed | 350 RPM |
| Voltage Range | 220 V - 240 V |
| Control | Compatible with any step regulator |
| Blades | 3 - Aluminium |
| Mounting | Downrod |
| Finish | Glossy |
| Warranty | 2+1 Years |
₹0.00
for 0 Qty (₹43.92 / piece)
Delivery on Thursday, 9 April
Description
Atomberg Renesa Prime CF1.2M WHT BLDC Ceiling Fan
Atomberg Renesa Prime CF1.2M WHT BLDC Ceiling Fan is a premium bldc fan built for reliability and daily use. Highlights: 1.2M.
Technical Specifications
| Category | BLDC Fan |
| Brand | Atomberg |
| Size | 1.2M |
Key Features
- Energy-saving BLDC motor
- Strong airflow
- Premium finishes
Benefits
- Boosts daily convenience and productivity
- Gift-ready and suitable for corporate programs
- Designed for long-term utility
Additional Features
- Standard brand warranty/support as per manufacturer
Corporate Applications
- Office/hostel/retail rollouts with energy savings
- Project procurement with site-wise delivery
- AMC and installation support via partner network (where available)
- PAN India shipping
Flexible Payment Choices
Pay via cards, UPI, & more.
100% Data Security
Your safety is prioritized.
Verified Quality
Authentic, trusted products.
GST-Compliant Invoices
Transparent billing with tax benefits.
Global Presence
Efficient global delivery solutions.
Product Reviews
No reviews yet. Be the first to review this product!
Loading some of best products...
Loading some of best products...
